Home Analizy Taktyczne Analiza meczu: Raków Częstochowa 4-0 Puszcza Niepołomice [część 2](27.06.2023)

Analiza meczu: Raków Częstochowa 4-0 Puszcza Niepołomice [część 2](27.06.2023)

POGODA: SŁONECZNIE

Po pierwszej połowie nie doszło do większych zmian w ustawieniu obu zespołów. Raków grał dalej konsekwentnie w ustawieniu 1-3-4-2-1 a Puszcza 1-4-2-3-1.

Za kontuzjowanego Iviego Lopeza (zerwane więzadła krzyżowe) wszedł Łukasz Zwoliński (numer 9), na boisku pojawili się również: Nowak, Długosz, Walczak, Sorescu, Cebula a także ponownie Svarnas. Zmiany były robione w stylu hokejowym, więc trudno dokładnie opisać w której minucie wchodził dany zawodnik(np. Berggren rozpoczynał na prawej stronie ataku a kończył w środku pola).

OTWARCIE GRY OD BRAMKI:

45:32 – 45:58 – otwarcie gry zakończone stratą piłki na swojej połowie, dużo chaosu wśród zawodników Rakowa, Puszcza z bardzo dobrą okazją na zdobycie bramki

46:11 – 46:29 – kolejne otwarcie Rakowa od własnej bramki zakończone utratą piłki.

47:31 – 48:17 – pierwsze dobre otwarcie zakończone przeniesieniem ciężaru gry pod bramkę przeciwnika

PRESSING W ŚREDNIEJ STREFIE BOISKA

50:18 – 50:37 – dobry pressing Rakowa, zmuszenie przeciwników do wybicia piłki, przejęcie piłki w środkowej strefie boiska

PRESSING WYSOKI

52:08 – 52:30 – pressing Rakowa zakończony odebraniem piłki. Jak widzimy zadaniem bocznych ofensywnych pomocników jest wykonanie pressingu na bocznych obrońcach oraz odcinanie środkowych obrońców. Zadaniem Zwolińskiego jest zabezpieczenie środkowej strefy aby Puszcza nie mogła rozegrać piłki przez środek. Widać również jak środkowy pomocnik Rakowa schodzi odciąć 8 Puszczy a drugi z pomocników zabezpiecza środek pola. Co ciekawe Długosz (numer 71) ustawia się od bramki przeciwnika a nie od swojej.

53:37 – 53:50 – kolejny wysoki pressing Rakowa. Zawodnicy wykonują go w podobnych schemacie, który rozrysowałem powyżej. Zwoliński zabezpieczający 6 (defensywnego pomocnika), Cebula oraz Berggren doskakują do środkowych pomocników, Długosz oraz Drachal doskakują do bocznych obrońców gdy piłka jest w lewej bądź prawej strefie. Zmuszenie bramkarza do wybicia piłki I jej wygranie.

BUDOWANIE GRY W ŚRODKOWEJ STREFIE

55:03 – 55:20 Zawodnicy Puszczy w tym fragmencie nie śpieszyli się z doskakiwaniem do przeciwników. LŚO Rakowa miał dużo czasu I miejsca. Dostarczył długą piłkę do Berggrena (w środek boiska – aż dziwne, że na profesjonalnym poziomie przeszło takie rozegranie akcji). Oczywiście Berggren po odwróceniu się z piłką szuka bocznej strefy. Złe zachowanie zawodników Puszczy i zdobycie drugiej bramki przez Raków.

57:07 – 57:34 – kolejne budowanie w średniej strefie boiska przez Raków. Kolejny raz środkowy obrońca szuka podania górą, tym razem w boczną strefę do Długosza. Podanie jest niecelne, Puszcza przejmuje piłkę, ale Raków od razu doskakuje do przeciwników aby ją odebrać. Cały zespół ze średniej strefy przechodzi do wysokiego pressingu. Bardzo dobry przechwyt Tudora i następuje “kontra po kontrze” – zagranie piłki w przód. Cała akcja zakończona bramką.

Akcja z powyższej minuty, czyli obraz tego w jaki sposób Raków budował swoje akcje w środkowej strefie w tym meczu, doskonale obrazuje bezradność zawodników Puszczy, którzy do tego spotkania byli całkowicie nieprzygotowani co widać na załączonym obrazku. Jeżeli ktoś się zastanawia po co robić analizy techniczne swojego przeciwnika, to właśnie ma odpowiedź. Ten obrazek jest samym clue, czyli wisienką na torcie w mojej obserwacji tego meczu. Puszcza, która zawęziła grę dosyć mocno do środka pola, gdzie jak widać jest 6 zawodników, dała się ograć nie w bocznej… a środkowej strefie. Chapeu bas dla zawodników Rakowa w tej akcji!

BUDOWANIE GRY NA POŁOWIE PRZECIWNIKA

51:01 – 51:13 – bardzo dobre rozprowadzenie piłki przez zawodników Rakowa (na powyższym schemacie doskonale widać w jaki sposób Raków zajmuje całą szerokość boiska oraz wykorzystuje wolne przestrzenie, które zajmują zawodnicy ofensywni: Cebula, Berggren). Cała akacja zakończona bramką Zwolińskiego.

52:55 – 52:23 Raków kolejny raz pokazuje w jaki sposób ma plan na budowanie gry na połowie rywala

Na powyższej grafice widać wyraźnie, że Raków doskonale wykorzystuje wolne przestrzenie aby środkowy obrońca mógł włączyć się do gry i stworzyć liczebną przewagę w bocznym sektorze boiska. Tutaj z akcją wchodzi Tudor.

Jak widać na powyższej ilustracji, gdy tylko w bocznych strefach pojawiała się szansa na pojedynek 1×1 zawodnicy Rakowa automatycznie z tego korzystali. Widzimy brak defensywnej asekuracji przy obrońcy Puszczy, który tutaj był osamotniony. Długosz wygrywa pojedynek 1×1 dzięki czemu Raków zdobywa bramkę.

STAŁE FRAGMENTY GRY

RZUT ROŻNY W OBRONIE Z PRAWEJ STRONY

57:45 – Krycie Mieszane – 5 zawodników Rakowa tworzy strefę, 5 kryje indywidualnie

RZUT ROŻNY W OFENSYWIE Z PRAWEJ STRONY

Ten stały fragment gry rozegrany na krótko z wykorzystaniem przewagi w bocznej strefie. Akcja mogła się podobać, jednakże zawodnicy nie zauważyli że ich kolega był na pozycji spalonej.