Home Analizy Taktyczne Analiza meczu: Raków Częstochowa 4-0 Puszcza Niepołomice [część 1](27.06.2023)

Analiza meczu: Raków Częstochowa 4-0 Puszcza Niepołomice [część 1](27.06.2023)

by john442

RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0–0 PUSZCZA NIEPOŁOMICE

ANALIZA ZESPOŁU RAKÓW CZĘSTOCHOWA

1 POŁOWA MECZU

DATA: 27.06.2023

MIEJSCE: ARŁAMÓW

GODZINA: 11:30

POGODA: 1 poł. – DESZCZOWO

RAKÓW CZĘSTOCHOWA W SYSTEMIE: 1-3-4-2-1 (1-3-4-3)

PUSZCZA NIEPOŁOMICE W SYSTEMIE: 1-4-2-3-1

CAŁY MECZ MOŻECIE OBEJRZEĆ TUTAJ: https://www.youtube.com/watch?v=50hFTD_mCoU

UWAGA! W ANALIZIE UWZGLĘDNIONO MINUTY MECZU (LEWY GÓRNY RÓG) A NIE MINUTY Z YOUTUBE!

OTWARCIE GRY NA WŁASNEJ POŁOWIE / WYJŚCIE SPOD PRESSINGU

9:25 – 9:43 dobre wyjście Rakowa spod pressingu rywali. Przeniesienie ciężaru gry na drugą stronę. Carlos wywalcza rzut wolny. W tym fragmencie gry największą robotę zrobił Piasecki, który przyjął piłkę plecami do rywala, utrzymał ją a następnie podał na drugą stronę do Cebuli

18:44 – 18:55 warto zobaczyć tą sytuację. Bardzo złe zachowanie zawodników Rakowa o mało nie doprowadziło do utraty bramki!! Co więcej Puszcza w bardzo dobrym I agresywnym pressingu. Niemalże każdy zawodnik znajduje się w sytuacji 1 x 1. Tutaj jeżeli obrońca znajdujący się przy piłce nie poszuka podania do swojej bocznej strefy, może zakończyć się to bardzo groźną stratą!!

46:27 – 47:20 otwarcie gry od własnej bramki, wyjście spod pressingu z przejściem w pole dystrybucji. J. Carlos po raz kolejny znajduje się w polu karnym I wykonuje niecelne dośrodkowanie. Dużą pracę wykonał S. Czyż będąc przy piłce I obracając się w kierunku bramki przeciwnika.

BUDOWANIE GRY W ŚRODKOWEJ STREFIE BOISKA:

00:20 – 00:42 – Raków bardzo dobrze zamknięty przez drużynę Puszczy. Budowanie kończy się wycofaniem piłki do bramkarza I dużym błędem w przyjęciu piłki – K. Bieszczada. Rzut wolny pośredni z pola karnego dla Puszczy

Już pierwszy fragment spotkanie pokazuje w jaki sposób Raków będzie chciał budować swoje akcje.

1. Po pierwsze z wykorzystaniem szerokości boiska: J. Carlos oraz D. Drachal ustawieni szeroko pod liniami

2. W centrum boiska pracuje 2 środkowych pomocników

3. Boczni pomocnicy Rakowa – I. Lopez oraz M. Cebula szukają wolnych przestrzeni dla siebie między środkiem boiska a linią boczną.

4. Jeden z 3 środkowych obrońców (A. Kovacevic) łapie lekką głębie przy rozegraniu

Warto zauważyć, że po skierowaniu piłki w boczny sektor do D. Drachala zawodnicy rakowa zostali bardzo dobrze odcięci przez zawodników Puszczy. Jedyne wolne opcje dla zawodnika to: zagranie do bramkarza, próba przerzucenia piłki na drugą stronę (musiałby operować lewą nogą) czy ewentualne szukanie podania do przodu. Zawodnik wybrał teoretycznie najbezpieczniejszy wariant czyli podanie do PŚO a następnie wycofanie do bramkarza. Bramkarz nie szuka przeniesienia gry na lewą stronę, źle przyjmuje piłkę i Puszcza zdobywa rzut wolny pośredni.

02:05 – 02:33 Raków Częstochowa stara się konstruować akcje z wykorzystaniem 2 środkowych pomocników ustawionych blisko siebie

3:55 – 4:07 kolejny raz Raków buduje akcje z wykorzystaniem 2 środkowych pomocników grających blisko siebie

4:56 – 5:17 rozpoczęcie budowania w środkowej strefie boiska. Bardzo niebezpieczne podanie do bramkarza przez Svarnasa kończy się stratą piłki I rzutem wolnym dla Puszczy. W dalszej części gry Svarnas zostaje zdjęty. Niewątpliwie bardzo niepewna postawa obrońcy w tej połowie.

8:33 – 09:08 budowanie gry w środkowej strefie, zespół wycofuje piłkę do bramkarza, następnie szukanie gry 2 piętra wyżej do schodzącego po piłkę Cebuli. Warto zobaczyć po raz kolejny w jaki sposób Lopez oraz Cebula szukają wolnych stref aby umożliwić zespołowi przeniesienie gry 1 (jedno) lub 2 (dwa) piętra wyżej.

11:54 – 12:08 Raków w charakterystyczny sposób zaczyna od podania do środkowych pomocników, którzy szukają gry do przodu. Z akcją automatycznie włącza się J. Carlos oraz Drachal.

19:07 – 19:35Raków konsekwentnie buduje w oparciu o środek pola I szuka przestrzeni w bocznych sektorach boiska. Tym razem jednak faulowany Lopez, który musi opuścić boisko. W jego miejsce wchodzi G. Berggren (numer 5). Jak się później okazuje Lopez wypada na dłuższy czas (od 6 do 12 msc. – zerwał więzadła krzyżowe w kolanie).

źródło: https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2023-06-28/czarny-scenariusz-sie-ziscil-koszmarna-kontuzja-iviego-lopeza/

25:56 – 26:18 bardzo podobna akcja jak w poprzednim fragmencie. Kolejny raz faulowany zawodnik Rakowa. W tym momencie można napisać, że widać konsekwencje gry Rakowa oraz nieporadność Puszczy, która nie wie jak powstrzymać zawodników Rakowa.

BUDOWANIE GRY NA POŁOWIE RYWALA

15:40 – 15:59 Jak widać raków tworzy sobie przewagę w środkowej strefie boiska poprzez schodzenie 2 graczy z przedniej foracji w boczne strefy boiska. Przy zawężeniu przeciwników do środka pola aby zniwelować przewagę Rakowa, Puszcza zostawia otwarte przestrzenie w bocznych sektorach, gdzie na podanie czekają J. Carlos oraz Drachal.

16:53 – 17:40 potwierdzenie tego o czym pisałem powyżej. Podobny schemat konstruowania akcji. Lopez oraz Cebula schodzą w strefy boiska po piłkę. Szukanie dostarczenia piłki w boczny sektor. Akcja zakończona dośrodkowaniem niecelnym.
31:23 – 31:43 J.W kolejna akcja konstruowana wg podobnego schematu.

37:47 – F. Tudor zamienił Svarnasa.

38:29 – 38:56 – bardzo składna akcja zawodników Rakowa. Stworzenie przewagi przez wejście LŚO w linię pomocy. Piasecki na minimalnym spalonym.

45:30 – 45:51 kolejna składna akcja Rakowa I kolejny raz jeden z bocznych środkowych obrońców tworzy przewagę w 2 linii włączając się z akcją do gry. Tym razem F. Tudor.

WYSOKI PRESSING RAKOWA

2:50 – 3:28 – W tym fragmencie Raków 2 razy odzyskuje piłkę. Za drugim razem widzimy progresję gry do przodu (dobrze ustawiony J. Carlos) a akcja zakończona uderzeniem.

FAZA PRZEJŚCIOWA ATAK – OBRONA

27:45 – 28:12 Raków jest ofensywnie grającym zespołem, gdzie boczni obrońcy grają dosyć wysoko na większym ryzyku co stwarza mozliwość kontrataku dla przeciwników w momencie odzyskania piłki I wykorzystania wolnych przestrzeni za plecami J. Carlosa lub D. Drachala.

STAŁE FRAGMENTY GRY

RZUT WOLNY W DEFENSYWIE – PRAWA STRONA

RZUT ROŻNY W DEFENSYWIE – PRAWA STRONA

Przy rzucie rożnym Raków ustawił 5 zawodników w strefie przed bramką, 2 zawodników przy wykonawcach gdyby decydowali się grać na krótka oraz 3 zawodników w kryciu.

RZUT ROŻNY W DEFENSYWIE – LEWA STRONA

Podobne ustawienie zawodników Rakowa jak to miało miejsce z prawej strony. Warto zauważyć na odpuszczoną strefę 16 metra.

You may also like

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Strona Główna

Sponsorzy Główni

Sponsorzy Techniczni

Copyright & C. @2023 Wszystkie Prawa Zastrzeżone – Szablon powstał dzięki współpracy z PenciDesign