Home Analizy Taktyczne Analiza Meczu: Warta Poznań 0-3 Pogoń Szczecin [1 połowa] (05.07.2023)

Analiza Meczu: Warta Poznań 0-3 Pogoń Szczecin [1 połowa] (05.07.2023)

by john442

WARTA POZNAŃ 03 POGOŃ SZCZECIN


ANALIZA ZESPOŁU POGOŃ SZCZECIN


WYNIK PO 1 POŁOWIE: 0-2

DATA: 05.07.2023

GODZINA: 12:00

MIEJSCE: OPALENICA

POGODA: SŁONECZNIE, CIEPŁO

MECZ DO OBEJRZENIA TU: https://www.youtube.com/watch?v=rhJ7Q-CPfDA

Dzisiejszego dnia przedstawiam wam analizę z 1 połowy meczu Warty Poznań z Pogonią Szczecin. Z tego meczu wykonałem analizę tylko i wyłącznie z 1 połowy gry (pierwsze 45 minut). Zapraszam do lektury. Ponieważ biuro prasowe Warty nie zamieściło składu ich zespołu na ten mecz, dlatego znany jest tylko skład Pogoni Szczecin.


SKŁAD I USTAWIENIE

Pogoń wystąpiła klasycznie w ustawieniu 1-4-2-3-1 natomiast Warta Poznań zastosowała ustawienie 1-4-4-2.


OTWARCIE GRY OD BRAMKI

KOMENTARZ: Tak jak widać na załączonej ilustracji gracze Pogoni w klasyczny dla siebie sposób zajmowali pozycje na boisku. Co ciekawe Łęgowski oraz Kurzawa grali blisko siebie, nie wykorzystując wolnych stref. Wydawać by się mogło, że zawodnicy Gustaffsona popełniali w tym elemencie gry błąd. Nic bardziej mylnego. Wolne strefy były tworzone dla Zahovica, który niejednokrotnie w nie wchodził, pokazując się do gry.

KOMENTARZ: Tutaj oraz na kolejnym obrazie zobaczymy właśnie Zahovica szukającego dla siebie wolnej przestrzeni. Były one tworzone, ponieważ Kurzawa oraz Łęgowski grali blisko siebie. Zauważmy również, że Wędrychowski oraz Wahlqvist nie grali w tej połowie w 1 linii. Gdy 1 był szeroko przy linii (w tym wypadku boczny obrońca, drugi schodził bliżej środka)

KOMENTARZ: Powyższe 2 ilustracje doskonale obrazują to o czym pisałem – wolne przestrzenie na boisku wypełnia Zahovic.

Schemat ustawienia zawodników Pogoni w momencie otwierania gry. Łęgowski oraz Kurzawa blisko siebie. Za ich plecami wolnej przestrzeni szuka Zahovic.


BUDOWANIE GRY W ŚRODKOWEJ STREFIE

KOMENTARZ: Bardzo częsty widok w tym meczu, gdzie 2 środkowych pomocników gra blisko siebie, a wolne strefy wypełnia Zahovic. Proszę również zauważyć na ustawienie bocznych obrońców Pogoni oraz skrzydłowych – nie grają w 1 linii – gdy 1 jest szeroko przy linii, drugi bliżej środkowej strefy.


BUDOWANIE GRY NA POŁOWIE PRZECIWNIKA

KOMENTARZ: Na początek proszę zwrócić uwagę na rozmieszczenie zawodników Pogoni. Gdy lewy obrońca wszedł z akcją (Koutris) Kurzawa zostaje na ofensywnej asekuracji. Grosicki schodzi pod grę tylko i wyłącznie po to by wyciągać za sobą zawodników rywala. Z drugiej strony boiska Wahlqvist zawęża grę i w razie niepowodzenia jest gotowy do przechwytu piłki na połowie rywala.

KOMENTARZ: Zahovic tak jak w otwarciu gry wychodzi na czystą pozycję, tak w budowaniu gry szuka sobie wolnych przestrzeni czy to starając się zrobić ruch progresywny w przód czy wypełniając luki w bocznych strefach boiska.

KOMENTARZ: Powyższe 2 ilustracje pokazują to o czym pisałem wcześniej. Dwójka środkowych pomocników: Łęgowski oraz Kurzawa szuka dla siebie miejsca w bliskiej od siebie odległości. Ofensywny Zahovic najczęściej wyżej od nich, szukający dla siebie przestrzeni, czy to za ich plecami czy w bocznych strefach.

KOMENTARZ: Grosicki bardzo często cofa się do gry aby wyciagnąć bocznego obrońcę do siebie, przez co tworzy się boczna przestrzeń. W 1 z akcji w tą przestrzeń wbiegł Koutris, w innej akcji szukany jest Grosicki, który tam wbiega a tutaj wolną przestrzeń wykorzystuje Łęgowski.

KOMENTARZ: To kontynuacja akcji z powyższej ilustracji. Widzimy bardzo mądre zachowanie napastnika Pogoni, który jeszcze odciągnął od akcji zawodnika na defensywnej asekuracji. Akcja zakończyła się bramką dla Pogoni.


GRA OBRONNA W ŚRODKOWEJ STREFIE BOISKA

KOMENTARZ: jest to któryś z kolei mecz kontrolny zespołu Pogoni Szczecin, kiedy można zauważyć powtarzający się schemat. Zawodnicy Pogoni w dalszym ciągu zagęszczają pole gry w środkowej strefie, mimo że w środku pola zawodników Warty… praktycznie nie ma.

KOMENTARZ: Kolejny sparing i widać, że Pogoń cały czas w pressingu w średniej strefie boiska stosuje ustawienie 4-4-2 lub 4-2-4. Widać w tym elemencie pewną powtarzalność. O ile zdaje to egzamin z zespołem takim jak Warta, która grała w ustawieniu 4-4-2 o tyle dużo problemów mają gracze gdy zespół przeciwny gra 3 środkowych obrońców.

Ustawienie zawodników Pogoni oraz przypisane role w pressingu w średniej strefie. Zagęszczony środek pola oraz odkryte boczne strefy.


PRESSING WYSOKI

KOMENTARZ: Jak widać zawodnicy Pogoni w pressingu wysokim wykorzystują swoich 5 zawodników. Najczęściej przed obrońcami zostaje Kurzawa. Pozostali chcą doskoczyć i odebrać piłkę. Często jednak, tak jak w tej akcji, cała 5 graczy zostaje ominięta 1 celnym podaniem.

KOMENTARZ: Tym razem Pogoń w ustawieniu 4-1-4-1, drugą linię graczy tworzą (od lewej): Grosicki, Łęgowski, Zahovic, Wędrychowski.

KOMENTARZ: Potwierdzenie tego o czym pisałem powyżej. Pressing w ustawieniu 4-1-4-1 (poza kadrem niewidoczny Grosicki)

Schemat pressingu wysokiego graczy Pogoni gdy tylko piłka dostarczona jest do bocznej strefy boiska.


OBRONA POLA KARNEGO

KOMENTARZ: Jak widzimy Pogoń ma duże braki jeżeli chodzi o zachowanie zawodników w obrębie pola karnego.


STAŁE FRAGMENTY GRY

RZUT ROŻNY W DEFENSYWIE – LEWA STRONA

KOMENTARZ: Pogoń w kolejnym meczu kontrolnym w obronie rzutów rożnych stosuje mieszane ustawienie – większość zawodników broni strefą, 2-3 kryje indywidualnie. Grosicki zawsze stoi na krótko.


WNIOSKI

  1. Ustawienie Zahovica na pozycji klasycznej 10 daje Pogoni nowe rozwiązania w akcjach ofensywnych. Jak widać Zahovic odjandywał się w tej roli I bardzo ładnie pokazywał się do gry w wolnych strefach boiska. Niestety nie jest to zawodnik, który swoją klasą przypomina Josue z Legii.
  2. Pogoń broni strefą mieszaną przy rzutach rożnych. Czasami wszyscy zawodnicy ustawiają się w 1 linii.
  3. Klebaniuk w tej części gry często podawał piłkę dalekim podaniem w przód zamiast rozegrać od tyłu. Czyżby Pogoń miała problemy z rozegraniem od bramki? Trener Gustaffson musi znaleźć na to receptę.
  4. W zespole Pogoni brakuje klasycznego defensywnego pomocnika. Kurzawa oraz Łęgowski (a także nieobecny Gamboa) sprawiają wrażenie zawodników odpowiedzialnych za rozegranie, jednakże żaden z nich (może poza kilkoma wyjątkami Kurzawy) nie pełni roli klasycznego defensywnego pomocnika I to może być jedną z bolączek trenera Gustaffsona.
  5. Kolejnym dużym minusem w ekipie Pogoni jest brak lepszego obrońcy niż Malec. Zawodnik ten w połączeniu z niezbyt szybkim Kurzawą stanowić może duży punkt zapalny przy zawodnikach klasy Rakowa, Lecha, Legii czy chociażby Górnika Zabrze.
  6. Zawodnicy Pogoni gubią się gdy chodzi o obronę pola karnego
  7. Podczas rzutów rożnych gracze Pogoni stosują krycie mieszane, z przewagą zawodników kryjących strefą.
  8. Zawodnicy pogoni mają ciekawy pomysł na budowanie gry czy to na własnej połowie czy to na połowie rywala

You may also like

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Strona Główna

Sponsorzy Główni

Sponsorzy Techniczni

Copyright & C. @2023 Wszystkie Prawa Zastrzeżone – Szablon powstał dzięki współpracy z PenciDesign