Home Analizy Taktyczne Analiza Meczu: RB Salzburg 0-2 Legia Warszawa [1 połowa] (04.07.2023)

Analiza Meczu: RB Salzburg 0-2 Legia Warszawa [1 połowa] (04.07.2023)

by john442

LEGIA WARSZAWA 2-0 RB SALZBURG


ANALIZA ZESPOŁU LEGIA WARSZAWA


WYNIK 1 POŁOWY: 0-0

DATA: 04.07.2023

GODZINA: 18:00

WARUNKI ATMOSFERYCZNE: LETNI DESZCZ

MECZ DO OBEJRZENIA TU: https://www.youtube.com/watch?v=wXDlvUluVsw

OTWARCIE GRY NA WŁASNEJ POŁOWIE

KOMENTARZ: Powyższa akcja pokazuje jaki sposób drużyna Kosty Runjaicia miała pomysł na ten mecz. Środkowi obrońcy swoim ustawieniem rozszerzają maksymalnie pole gry. Boczni skrzydłowi (w akcji ofensywnej) zajmują maksymalnie wysokie pozycje, tak by można było im zagrać piłkę na wolne pole. Kluczowym zawodnikiem w zespole Legii jest Josue, który nie tylko cofa się nisko do rozprowadzenia piłki od obrońców, ale po chwili wykorzystuje moment w którym leci piłka, by wesprzeć ofensywnych kolegów. Bez wątpienia kluczowy zawodnik Legii wokół którego zbudowany jest styl gry zespołu.

KOMENTARZ: Ta akcja wykonana przez Legię jest wzorem jeżeli chodzi o otwarcie gry własnej połowie. Najpierw warto zwrócić uwagę na sposób w jaki zawodnicy robili ruch OD I DO piłki znajdując wolną przestrzeń. Następnie kolejne klasowe zachowanie Josue. Nie stracił piłki pod presją 2 rywali, dzięki czemu Legia mogła wyjść z akcją. Nastąpiło przegranie piłki i aż 6 zawodników znajduje się na połowie przeciwnika. Zwróćmy uwagę na Josue, który automatycznie włącza się z akcją ofensywną.

BUDOWANIE GRY W ŚRODKOWEJ STREFIE BOISKA

KOMENTARZ: W tej akcji widzimy, że po raz kolejny kluczowym zawodnikiem jest Josue. Zawodnicy Legii w tym przypadku zastosowali technikę „odwróconego trójkąta” z Gualem, który zszedł z linii ataku do strefy rozegrania.

KOMENTARZ: W zależności od tego ile jest miejsca, do rozegrania schodzi 2 lub 3 pomocników. Najczęściej schodzącym jest Josue. 3 środkowych obrońców szuka najpierw gry przez środek. Środkowi mają za zadanie szukać podania w boczne strefy (Kun, Wszołek)

KOMENTARZ: Tutaj z kolei widzimy, że zawodnicy legii rozegrali piłkę przez środek boiska mając zaledwie 2 środkowych pomocników w tej strefie.

BUDOWANIE GRY NA POŁOWIE RYWALA

KOMENTARZ: Jak widać na załączonym obrazku Legia zajmuje całą szerokość boiska. Wysokie ustawienie bocznych środkowych obrońców (Nawrocki oraz Jędrzejczyk) daje Legii więcej przestrzeni i możliwość na wyższą grę Kuna oraz Wszołka. W środku pola szukający wolnej pozycji Josue, który znajduje lukę i zagrywa do schodzącego po piłkę Guala.

KOMENTARZ: Legia gra bardzo ofensywny futbol. W budowaniu akcji biorą niemalże wszyscy zawodnicy. Gdy piłka jest dostarczana do bocznej strefy boczni środkowi obrońcy szukają miejsca na obiegnięcie (najczęściej obiegającym jest Jędrzejczyk). Gdy piłka jest z lewej strony u Kuna, wówczas Nawrocki schodzi z bocznej strefy do środka pola – do linii obrony. Gdy piłka jest u Wszołka (z drugiej strony) Jędrzejczyk robi dokładnie to samo.

POLE DYSTRYBUCJI

KOMENTARZ: Legia stara się tak konstruować akcje by w polu dystrybucji mieć 3 zawodników w polu karnym: 2 napastników oraz 1 skrzydłowego zamykającego akcje. Przed polem karnym ustawionych mamy 3 środkowych pomocników Legii. Po raz kolejny trzeba docenić Josue, który nie tylko rozprowadza piłkę na własnej połowie, ale w błyskawicznym tempie włącza się do akcji. Bardzo dobre przygotowanie motoryczne tego zawodnika.

PRESSING W ŚREDNIEJ STREFIE BOISKA

KOMENTARZ: Na powyższym ujęciu nie widać Josue, który jest z prawej strony za kadrem. Widzimy, że zadaniem bocznego skrzydłowego z przeciwległej strony do akcji, jest zejście do środka pola i zagęszczenie środkowej strefy boiska.

KOMENTARZ: Gdy tylko piłka kierowana jest do środkowej strefy od razu do zawodnika doskakuje 2 legionistów. Pomocnicy napierają na przeciwnika zmuszając go do błędu lub do wycofania piłki do obrońców.

PRESSING WYSOKI

KOMENTARZ: Legioniści w pressingu wysokim mają przydzielone zadania. Zadaniem Kramera jest odcinać defensywnego pomocnika od podań. Zadaniem Guala jest odcięcie lewego środkowego obrońcy a zadaniem Josue odcięcie drugiego środkowego obrońcy. Boczni skrzydłowi: Wszołek oraz Kun mają za zadanie pilnować strefy bocznej w której są: boczny obrońca RB Salzburg oraz jeden ze środkowych pomocników Red Bulla.

KOMENTARZ: Dużym problemem zawodników Legii Warszawa jest moment, w którym jeden z zawodników 1 linii przegra pojedynek 1×1. W tej minucie gry można było zaobserwować duże kłopoty zawodników, którzy pogubili się – nie mogli się zdecydować czy mają dochodzić do zawodnika z piłką odpuszczając krycie czy cofać się z piłką.

KOMENTARZ: Tak mniej więcej wygląda podział stref krycia podczas pressingu wysokiego.

RZUT ROŻNY W OFENSYWIE – LEWA STRONA

KOMENTARZ: Podczas 1 połowy meczu Legia wykonywała bardzo wiele stałych fragmentów gry. Jedną z zauważonych sygnalizacji były dwie ręce w górze Joseu. Gdy tak się działo, wówczas wybierano wariant z krótkim rozegraniem.

KOMENTARZ: Kolejnym znakiem zauważonym była wyciągnięta ręka. Wtedy większość zawodników Legii wbiegała w pole bramkowe a piłka kierowana była na 16 metr, gdzie 1 z zawodników oddawał bezpośrednie uderzenie na bramkę. W tej sytuacji byli bardzo blisko zdobycia gola.

RZUT ROŻNY W OFENSYWIE – PRAWA STRONA

KOMENTARZ: Josue – 2 ręce w górze – rzut rożny rozegrany na krótko. Patryk Kun ścina w kierunku światła bramki

KOMENTARZ: Josue – prawa ręka w górze – dośrodkowanie za dalszy słupek bramki


WNIOSKI PO 1 POŁOWIE

  1. Spośród drużyn, które analizowałem do tej pory (Pogoń, Raków, Legia) to właśnie legioniści zaprezentowali najbardziej dynamiczny oraz ciekawy futbol.
  2. Bez wątpienia Josue jest kluczowym zawodnikiem tego zespołu a nawet i całej Ekstraklasy. Oglądanie go w akcji jest naprawdę bardzo przyjemne (oczywiście nie ustrzega się błędów, ale są one na tyle niewielkie, że nie mogą przysłonić całej wykonywanej pracy na boisku). Mam wielkie wątpliwości, czy w zespole Pogoni oraz Rakowa odnajdziemy drugiego – podobnego zawodnika, który swoją gra ma tak wielki wpływ na postawę zespołu.
  3. Zawodnicy Legii bardzo dobrze czytają grę oraz potrafią dostosować się do warunków meczu (trzeba by się było zastanowić, czy wpływ na to ma dobra analiza przeciwnika czy wiedza taktyczna, którą być może przekazuje im trener Runjaic)
  4. Zawodnicy Legii praktycznie zdominowali tą 1 połowę – poza fragmentem między 25 a 35minutą, gzie gubili krycie oraz ustawienie w obronie i popełniali dużo prostych błędów.
  5. Podobać się może to w jaki sposób legia wykonuje stałe fragmenty. Mają to bardzo ładnie dopracowane.
  6. Legioniści są bardzo dobrze poukładani w pressingu wysokim. Każdy z zawodników zna swoje miejsce na boisku. Niestety zdarzają im się momenty zawahania, kiedy jeden z zawodników z 1 linii przegra pojedynek 1×1.
  7. Jeżeli zawodnicy utrzymają wysoką koncentrację w lidze – bez problemów powinni powalczyć o Mistrzostwo Polski.

You may also like

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Miejsce na twój banner

Strona Główna

Sponsorzy Główni

Sponsorzy Techniczni

Copyright & C. @2023 Wszystkie Prawa Zastrzeżone – Szablon powstał dzięki współpracy z PenciDesign